O našich parfémech
Co je to parfém, toaletní a kolínská voda?
Parfém obsahuje 15 až 30 % kompozice, toaletní parfém nebo Eau de parfum 8 až 15 % kompozice, toaletní voda nebo Eau de toilette 4 až 8 % kompozice v koncentrovaném lihu. Kolínská voda (Eau de cologne) obsahuje 3 až 5 % kompozice ve zředěném, často 70-percentním lihu (obsahuje 70 % ethanolu).
Éterické oleje / nebo parfémový koncentrát /
Oleje se vyrábějí ve Francii a že na recept není možné podat patent, je možné ho vyrobit. V Každém oleji je zastoupen přírodní olej z Růžové vody / tento olej je nesmírně drahý / plus jednotlivé složky – esence, většinou se používají mnohem levnější syntetické jako přírodní, protože jsou mnohem levnější
Jak si vybrat správný parfém?
Především podle vlastního vkusu. Nikdy nevybíráme vůni podle „vzorku“ připraveného aplikací parfému nebo podobného výrobku např. na vatový tampón nebo do krytu spreje, který je pak delší dobu ponechán volně na vzduchu. Takový „vzorek“ vůně neodpovídá vůni výrobku v uzavřeném obalu. Parfumérie, které mají vzorky na vatičkách, doporučujeme obcházet!
Odborníci se shodují v tom, že vůni bychom měli vždy zkoušet na vlastní pokožce. V žádném případě nestačí přivonět si ke zkušebnímu papírku nebo flakónu! Nejlepší je prý parfém aplikovat na zápěstí z dostatečné vzdálenosti a po chvíli, kdy vůně trochu vyprchá, přivonět si jen jednou – dlouho a zhluboka. Měli bychom počkat alespoň dvacet minut, v ideálním případě až hodinu, aby se uvolnily všechny její tóny.
Nikdy nepoužívejte více parfémů zároveň, protože každý je sám o sobě harmonický celek. Když se navoňavkujete více parfémy, poruší se charakter jednotlivých vůní a výsledek může vyznít velmi nepříjemně.
Je pravda, že stejný parfém má na každém jinou vůni?
Ano, je to pravda. Každý člověk má svou vlastní specifickou vůni. Závisí to od vlastností jeho pokožky, způsobu výživy a životních zvyklostí. Parfém, který u jednoho uživatele vůně velice příjemný, může na pokožce jiného uživatele působit úplně odlišně.
Mění se vůně parfému, když uživatel sní ostře kořeněné jídlo?
Vůně parfému se nemění, mění se však vůně pokožky, která vyzařuje vůni metabolické přeměny požitého pokrmu. Tato změna je příčinou toho, proč v komplexu s vůní parfému vyznívá celkový dojem odlišně od vůně parfému samotného.
Může parfém ovlivnit náladu?
Ano, velice. Vůně působí bezprostředně na psychickou rovnováhu. Příjemná vůně dokáže velmi rychle zlepšit náladu, ale naopak, pronikavá, velmi intenzivní vůně zneklidňuje a může vyvolat i určité potíže.
Existují erotizující parfémy?
V zásadě ne, alespoň ne ve smyslu bezprostředně působícího afrodiziaka. Ale příjemná vůně, kterou používá objekt vašeho zájmu, působí přesto dráždivě. Čím je však vůně svěžejší nebo ovocnější, tím jsou tzv. dráždivé účinky menší.
Existují pravidla, jak se má parfém používat?
Ano. Parfém nikdy nesmí „tyranizovat“ okolí. Zde častěji než jinde platí zásada, že méně je vždy více. Během dne je žádoucí používat lehčí parfémované vody. Je vhodné volit vůně také s ohledem na roční období. Pro teplé letní dny jsou jako stvořené svěží květinové, případně citrusové vůně a jejich četné modifikace. V chladných ročních obdobích se uplatní spíše těžší balzamické i orientální typy vůní. To samozřejmě nemá být železným pravidlem. Výběr vonné garderoby každé ženy se řídí jejím osobním vkusem a způsobem života.
Proč se nemá současně používat více různých vůní?
Každý parfém je jedním harmonickým celkem. Použije-li se současně jiný a odlišně intenzivně vonící přípravek, dochází často k disharmonii, která ve svém komplexu může vyvolat nepříjemný dojem.
Jak a kde se má parfém „nosit“?
Je to především otázka koncentrace. Použije-li se ona ustálená kapka nanesená za ušním boltcem, je tým zpravidla míněn parfém. Všeobecně se parfém nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic, t. j. do loketního důlku, ale i do pokolení – do míst, kde je pokožka nejteplejší a kde se vůně parfému plně rozvine. Parfém se také nanáší na vlasy, těsně nad pokožku hlavy. Mimořádně dobře vyniká parfém na oděvech z přírodních materiálů a na kožešinách, nedoporučuje se však nanášet jí např. na bílé a světlé oděvní součásti, zejména ne na přírodní hedvábí.
Jak dlouho je parfém použitelný a jak se pozná, že právě teď v pořádku?
Není-li flakon s používaným parfémem vystaven účinku denního světla a teplotám vyšším než asi 20 ° C, vydrží 2 roky i více. Parfém, jehož barva se mění, většinou ve tmavší odstín, a kolem jehož uzávěru se usazuje pryskyřicový prstenec, je zpravidla starý. Také kyselá a pryskyřicová vůně signalizuje, že parfém má svou dobu použitelnosti již za sebou.
Kam ho nanášet?
Vůně se nejintenzivněji rozvíjejí na bodech, kde se dá nahmatat puls. Nejteplejší a nejvíce prokrvené jsou – vnitřní strana zápěstí, kolen a kotníků, loketní jamka, ušní lalůček, hrdlová jamka, oblast klíčních kostí. Ideální je parfém použít hned po osprchování, velmi efektní je nastříkat si ho na čerstvě umyté vlasy. Alkohol se z nich po chvíli odpaří a na vlasech zůstanou pouze vonné oleje, takže se nevysuší. Vůně se dobře drží na vlně, hedvábí a jiných přírodních materiálech, ale nezapomínejte, že parfém může na vašem oděvu zanechat skvrny.
Méně je někdy více!
Parfém používáme na to, abychom zdůraznili svou osobnost, a ne odstrašili všechny kolem. Ideální je mít jich několik a volit si z nich podle ročního období, příležitosti, věku a denní hodiny. V létě jsou vítány svěží citrusové vůně, v zimě si můžeme dovolit i něco smyslnější. Podobně je to i s výběrem parfému na běžné denní použití a večerní příležitosti.
Jak si vybrat správnou vůni?
Zjednodušený výběr podle slunečního znamení nebo podle jiného klíče nás většinou zklame. Každý z nás má svůj neopakovatelný styl, který vyjadřuje naši osobnost, a vůně by ho měla dotvářet. Pro každého je vhodná jiná vůně, jsme rozdílní a na každém z nás voní stejný parfém jinak. Je to ovlivněné osobní vůní těla, která se z času na čas, díky hormonálním změnám, mění. Tato vůně může být ovlivňována i jinými faktory, například složením stravy, ročním obdobím, denní dobou a příležitostí, při které vůni používáme, a to vše hraje při výběru velkou úlohu. Na den volíme raději slabší koncentraci a lehké, svěží citrusové, ovocné a květinové vůně, které jsou příjemnější také v letním období. V zimním období a na večerní příležitosti se naopak můžeme zahalit do intenzivnějších, sladších či kořenitých, tajemných orientálních vůní. Velkou roli při výběru hraje také tvar a barva flakonu, protože i naše oči nakupují!
Při výběru vůně raději nespěchejte…
Vůni vždy zkoušíme přímo na pokožce, na místě, kde nemáme žádný jiný parfém, nejlépe na vnitřní straně zápěstí. Vůně se rozvine asi po 15 – 20 minutách. Není vhodné zkoušet více než 2 – 3 vůně po sobě, náš nos je pak není schopen rozeznávat. Správně vybraná vůně může ovlivnit dokonce naši náladu. Příjemná vůně ji dokáže velmi rychle zlepšit, ale naopak, vůně, která nám nesedne, nás znepokojuje a může vyvolat i určité potíže. Proto při výběru parfému nespěchejte a dopřejte si dostatek času, aby jste se s vůní dokonale seznámili.
Věděli jste, že…
- čichový smysl je nejslabší ráno a je asi tisíckrát silnější než chuť, věkem však slábne
- vůně umocňují naše vnímání a dokreslují význam všech ostatních smyslů
- ženy mají lepší čich než muži
- nekuřáci jsou na vůně mnohem citlivější než kuřáci
- pokud žena vystihne právě tu vůni, kterou muž miluje, zvýší se jeho připravenost flirtovat až čtyřnásobně
- Pokud má žena správný parfém, muž se na ni dívá dvakrát déle než s nesprávným parfémem
- šance, že ji osloví, stoupne na 78 procent
- pozitivní pocit vázat se na konkrétní ženu stoupne účinkem správného parfému až o neuvěřitelných 240 procent
- „velké nosy“ – to jsou odborníci na přípravu parfémů na celém světě. Dohromady jich je asi patnáct. Rozliší 300 až 400 vůní, obyčejný člověk rozpozná najednou pouze tři či čtyři vůně
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY
Proč se změní barva ale i vůně?
Přirozenou vlastností parfémů je zrání. Ano, tak jak o víně platím čím starší, tím lépe – totéž platí i o parfémech. Vysvětlení je jednoduché, pokud parfém začnete používat – dostává se do něj každým stlačením pumpičky vzduch a „zrání podporuje i světlo tím parfém“ zraje „. Je to přirozená vlastnost parfémů, nezáleží jestli je to parfém za 300, 1000 nebo 3000Kč, každý parfém – kromě tím čistě "syntetických“ reaguje na vzduch i světlo. Podle složení parfémů – jejich složek přirozeně se mění i barva parfému.
Změní parfém časem vůni?
ANO i NE – ze zkušenosti víme, že pokud zákazník používá parfém pomalu a delší dobu tak parfém nemění velmi vůni ale intenzitu. Parfém, tím že dozrává – více se spojuje alkohol z oleji a vychází na povrch jeho intenzivnější vůně. Obecně je ale pravidlem, čím více parfém používáte a máte ho méně ve flakónu tím je jeho intenzita silnější.
Pozor na přezrávání!
Parfém pokud je starý tak přezraje – oleje „prorazí“ alkohol, parfém bude hustší a vůně se změní až na nepříjemnou a s původní vůní už nemá nic společného. Ale tohoto se bát netřeba, parfém vydrží i 3–5 let.
Jak mohu proces zrání parfému urychlit?
No tím, že se častěji používá a je vystaven světlu.
Ředění parfémů?
Občas dostaneme i takovou otázku – NE, samozřejmě že parfémy se nedají jen tak ředit – Parfémy vždy obsahují 18–20% éterických olejů. Není možné je dodatečně ředit vodou ani ničím podobným. Zkuste přidat trošku vody do parfému a uvidíte co se stane. Parfém Vám zůstane mléčný.
Jedná se o točené parfémy?
Ano parfémy se nalévají do flakónů, které si můžete sami doplňovat.
Jsou to originály?
Parfémy jsou vyrobeny podle francouzských receptů, což zaručuje stejnou vůni (to znamená, že nepoznáte rozdíl ve vůni, jen v ceně). To je principem našeho prodeje.